Soğuk Kalp – Tami Hoag

Soğuk Kalp – Tami Hoag

     Kaleme aldığı 4 farklı seriyle Tami Hoag, en çok seri üreten polisiye yazarlardan biri. Yazmış olduğu kitapların neredeyse hepsi dilimize çevrildi ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de beğeniyle okunmaya devam ediyor.
     Yazarla tanışmam Kovac ve Liska Serisi’nin 3. Kitabı olan Psikopat ile gerçekleşmişti ve o günden beri okuma listemde zaman zaman Tami Hoag’a yer veriyorum.

     Polisiye seriler, fantastik serilerin aksine konu bağımsız, karakter bağımlı olduğu için, sıralı takip etmek zorunluluğu taşımıyor. Kısacası kitapları istediğiniz sıralamayla okuyabilirsiniz, zaten bir önceki kitaba dair önemli bir noktaya dikkat çekilmek istendiğinde yazar gerekli atıfları açıklamalarıyla yaptığı için bir kayıp yaşamıyorsunuz.

     Soğuk Kalp, 9. Kız kitabından tanıdığımız seri katil Doc Holiday’in elinden canlı bir şekilde kurtulan son kurban olan Dana Nolan’ı konu alıyor. Dana yaşadığı travmanın sonrasında uzun bir tedavi süreci geçiriyor. Yaşadığı fiziksel işkencelerin yaraları kapansa da izleri ömür boyu her aynaya baktığında karşısında duruyor, ne yazık ki ruhundaki derin yaralar gibi.
     Dana’nın maruz kaldığı işkencenin en büyük etkisi, neredeyse bir şey hissedemez hale gelen kalbinde ve geçmişini unutan hafızasında yer alıyor.

     Sürdürdüğü hayatta kalma mücadelesi ailesi ve bütün ülke tarafından büyük bir başarı olarak adlandırılsa da o Doc Holiday’i yenen son kurban olarak bunu bir zafer olarak görmüyor. Bir zamanlar olduğu kişiye tamamen yabancı ve neyi sevip neyi sevmediğini bile bilemez halde…

     Serinin diğer kitaplarının aksine Soğuk Kalp’te Dedektif Sam Kovac ve Nikki Liska’yı daha sınırlı sayıdaki sayfalarda görüyoruz. Bu sefer detaylı polisiye araştırmayı bir zamanlar kurban olarak adlandırılan başarılı gazeteci Dana Nolan yürütüyor. Duşa girmeden önce elbiselerini çıkartması gerektiğini hatırlayamayacak kadar büyük bir zarar görmüş hafızasıyla hatırladığı ilk şeylerden biri yıllar önce kaybettiği arkadaşı Casey olan Dana, bir şekilde Doc Holiday ile bağlantı kurabileceğini düşündüğü bu kayıp için büyük bir araştırmaya soyunuyor.

 

“… sen de ben de çok iyi biliyoruz ki gerçek hayat kurgudan çok daha tuhaftır. Kurgu, sonuna gelindiğinde mantıklı gelir. Oysa gerçek dünyada, pek çok yazarın romanlarda bile olacağına inanmadığı milyonlarca şey yaşanıyor. Gerçek dünyada insan aklına hayaline sığmayacak derecede olanaksız, olasılık dışı, tesadüfi şeyler yaşanabiliyor. Ancak gerçek hayatta yaşanan şeyleri her zaman bir mantık çerçevesine oturtamıyoruz.” diyor geçmişte kayıp Casey’in dosyasıyla ilgilenen emekli dedektif Hardy bir konuşmasında Dana’ya.

     Travma sonrası stres bozukluğu, kurban psikolojisi gibi konular üzerine incelikle düşünülmüş ve kapsamlı bilgiler veren Soğuk Kalp ile Tami Hoag beni bir kez daha kalemine hayran bıraktı. İlginç tesadüflerden ve bir anda ortaya çıkan kanıtlardan uzak, akıllıca düşünülmüş detaylarla bezeli kurgusuyla Soğuk Kalp’e kitaplığınızda mutlaka yer vermelisiniz!

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2019
Etiketler:

kitap mimarı, kitap yorumu, kitap önerisi, soğuk kalp, tami hoag, koridor yayınları, cold cold heart, polisiye roman, soğuk kalp kitap yorumu

Bunlara da Gözatın

Ak Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Ak Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

     Bir zamanlar işgal altındayken, bataklık gibi amansız hale gelen Finlandiya’nın birlik, azim, bilinç ve çalışma ile nasıl çiçekler

Kelebeğin Hayat Sırları – Nil Karaibrahimgil

Kelebeğin Hayat Sırları – Nil Karaibrahimgil

Özgür Kız olarak karşımıza çıktığı ilk günden bu yana keyifli şarkıların yazarı, reklam müziklerinin tartışmasız en başarılı bestecisi, eğlenceli konse

Soğuk Kalp – Tami Hoag

Soğuk Kalp – Tami Hoag

     Kaleme aldığı 4 farklı seriyle Tami Hoag, en çok seri üreten polisiye yazarlardan biri. Yazmış olduğu kitapların neredeyse hepsi dilimize çevrildi ve