Lexicon – Max Barry

Lexicon – Max Barry

     Lexicon kitap yorumuna geçmeden, fantastik romanlarla ilgili nasıl bir bakış açısına sahip olduğumu kısaca anlatmak istiyorum. Kitap yorumcusunun hakim olduğu tür üzerine yorum yapması ve pek sık okumadığı bir türün kitabını yorumlaması arasında fark oluyor ister istemez. Ağırlıklı olarak polisiye/gerilim türünde kitapları sevdiğim için bir kitabı yorumlarken benzer en az 50 kitapla mukayese edebiliyorum ama hâkim olmadığım tarihi kurguyla alakalı yorum bile yapamam.

 

     Fantastik ve bilim kurgu dizi olarak izlemekten keyif aldığım ama okurken zorlandığım bir kategori. Doctor Who en sevdiğim dizi ama gelin görün ki bir kitabını bile tam anlamıyla bitirebilmiş değilim. Fantastik türüne dair sevdiğim kitaplar günümüz dünyasında geçen doğaüstü güce sahip karakterleri içerenlerden ibaret. Yani dünya tanıdık ama karakterler bilinmezlerle doluysa işte kitap tam olarak benim sayfaların arasında kaybolabileceğim nitelikte demektir! Türe dair eksikliklerimin farkında ve bunları telafi etme uğraşında olduğum için kitap önerilerimi bu türün sadık okuyucularından alıyorum. Lexicon öneri üzerine okuduğum bir kitaptı ve tam da bana göreydi!

 

     Lexicon, kelimelerin öldürücü gücünü keşfeden ve onları kanlı bir silah gibi kullanan gizli bir örgütün yeni üye bulmak için ülkenin dört bir yanına gönderdiği ajanların Emily’i görmesiyle başlıyor.
     Emily hayatını iskambil bahisleriyle kazanan ve insanları ikna etmekten başka para kazanma çaresi olmayan biraz aykırı bir kadın. Toplumun ve sokakların karanlık köşelerine hayatı boyunca itilmiş ve kendini korumayı adeta nefes almak gibi doğal bir alışkanlık haline getirmiş. Emily başta endişe etse de kendilerini ünlü şairlerin isimleriyle tanıtan üyelerin bulunduğu bu oluşumun ona sunduğu imkanlara kayıtsız kalamıyor ve yeteneklerinin sınanacağı eğitim merkezinde eğitim almayı kabul ediyor.

 

     Sonrasında yaşananlar hikayenin büyük bir kaçış oyununa dönmesine ve kitabın temposunun hızla yükselmesine sebep olmuş. Emily ve sürgün edildiği Avustralya’da tanıştığı arkadaşı Harry’nin hayatta kalmak adına yaptıklarını okurken sayfalar su gibi akıyor adeta. Bütün detaylar okuyucuya sıkmadan verilmiş. Karakterler, yerler ve uzun süren yolculuk o kadar akıcı aktarılmış ki adeta sinema izler gibi okunan bir kitap Lexicon.

 

     Kelimelerin ne kadar tehlikeli bir hale bürüneceğine tanık olacağınız ve yer yer gülümseten detaylarla dolu, heyecanın bir an eksilmediği bu fantastik / gerilim romanını zaman kaybetmeden kitaplığınıza eklemenizi öneriyorum.

Yayınlanma Tarihi: 04 Mayıs 2019
Etiketler:

kitap mimarı, kitap yorumu, kitap tavsiyesi, lexicon kitap yorumu, lexicon, max barry, doğan kitap, fantastik kitap, polisiye, gerilim

Bunlara da Gözatın

Bize Bıraktığın Sözler – Brooke & Keith Desserich

Bize Bıraktığın Sözler – Brooke & Keith Desserich

     Brooke ve Keith Desserich çifti iki kızıyla beraber sıradan bir hayat yaşarken, 6 yaşındaki kızları Elena’nın beyin kanse

Siyahlı Kadın – Kerry Wilkinson

Siyahlı Kadın – Kerry Wilkinson

     Kerry Wilkinson, yarattığı Jessica Daniel Serisi ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de beğeniyle okunan bir yazar. Orijinal dilinde yayımlanmış 13

Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Japonya’nın güneyinde yer alan bir kasaba, sakinlerinin dünya ortalamasının üzerindeki yaşları ile

Héctor García ve Francesc Miralles’in dikk