Infernaliana – Charles Nodier

Infernaliana – Charles Nodier

Charles Nodier, 1780-1844 yılları arasında yaşamış Fransız bir yazar. 1823 yılında Arsenal Kitaplığı’nın müdürü olan Nodier, gotik edebiyatın ustalarından kabul ediliyor.

 

     Kavis Kitaptan çıkan Infernaliana ya da Hortlaklar, Hayaletler, İblisler ve Vampirler Üzerine Anektodlar, Küçük Romanlar, Öyküler, Masallar kitabı tam da ismi gibi içi bir sürü kısa öykü ve küçük romandan oluşan bir kitap. İçinde tam 31 bölüm yer alan seçki, korku edebiyatı ile ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer almalı. Kitabın, korku edebiyatına giriş yapmak isteyenlerin de kaçırmaması gereken bir seçki olduğunu düşünüyorum.
     Kimi tek bir sayfadan oluşan kısacık öyküler okurun hafızasında o kadar vurucu bir etki yaratıyor ki ciltlerce korku romanı okumuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

 

     Bu muazzam seçkide beni en çok etkileyen Yolculuk öyküsü oldu. Uzun uzun kaleme alınsa yüzlerce sayfa okunabilecek öykü kitabın tamamında olduğu gibi o doyurucu hissi yaşattı.
     Kitaba dair tek bir cümle kuracak olsam “Kısa ama etkili korku dolu unutulmaz öyküler derlemesi” derdim.

 

     Infernaliana’nın Kavis Kitap etiketli baskısı çoğu kitap satış sitesinde tükenmiş olarak gözüküyor. Kitabı, ucuzkitapal.com’dan 2 TL gibi oldukça komik bir tutar ödeyerek kitaplığıma ekledim. Kitabı temin etmekte zorlananlar Çınar Yayınları’ndan olan daha güncel baskısını tercih edebilir. İki yayınevinde de çevirmen Ayten Er olarak gözüküyor, muhtemelen aynı içeriğin daha güncel tarihli baskısını elde etmiş olacaksınız ve en az benim kadar büyük bir keyifle okuyacağınızdan eminim.

 

     Korkunun, dehşetin ve gerilimin sadece kitaplar aracılığıyla hayatınızda olması dileğiyle…

Yayınlanma Tarihi: 31 Temmuz 2019
Etiketler:

kitap mimarı, kitap yorumu, kitap önerisi, infernaliana, korku edebiyatı, öykü, roman, kavis kitap, çınar yayınları, infernaliana kitap yorumu

Bunlara da Gözatın

Soğuk Kalp – Tami Hoag

Soğuk Kalp – Tami Hoag

     Kaleme aldığı 4 farklı seriyle Tami Hoag, en çok seri üreten polisiye yazarlardan biri. Yazmış olduğu kitapların neredeyse hepsi dilimize çevrildi ve

Postacı Kapıyı Çalmayacak – Ava Dellaira

Postacı Kapıyı Çalmayacak – Ava Dellaira

     Mutlaka başınıza gelmiştir. Şampuan ya da eksik herhangi bir mutfak malzemesi almak için mahallenizdeki markete gidip kendinizi bir anda kitap rafının karşısınd

Hatırlanmayan – Emma Healey

Hatırlanmayan – Emma Healey

     Bu yıl okuduğum kitaplar içinde konusu bakımından en ilginç bulduğum roman Emma Healey’in kaleme aldığı Hatırlanmayan’dı.


<