Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Japonya’nın güneyinde yer alan bir kasaba, sakinlerinin dünya ortalamasının üzerindeki yaşları ile

Héctor García ve Francesc Miralles’in dikkatini çeker. Japon kültürüne olan ortak ilginin bir araya getirdiği ikili, 99. yaş gününü dans partisi ile kutlayan yerlilerin bulunduğu Okinawa’ya gitmek üzere yola çıkıyor. Yazarların çıktıkları yolculuk ve 100 yaşın üzerindeki insanlar ile yaptıkları görüşmeleri derledikleri kitap için kısaca Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrı olarak tanımladıkları ikigai felsefesi ile tanışma rehberi diyebiliriz.

Yaşadığımız çağ, bizleri ne yazık ki varoluşsal krizler ile sıkça yüz yüze getiriyor.

Hepimiz dönem dönem yataktan çıkacak enerjiyi bulamıyor ve hayatın anlamsızlığından yakınır hale geliyoruz. Kimi zaman günlerimizi sadece başkalarının dediklerini yaparak geçirmek zorunda kalıyoruz. Çalışıyorsanız patronunuzun, okuyorsanız hocalarınızın dediklerini yaparak geçirdiğiniz günlerin içine hapsolup uyanmak dahi istemediğiniz oldu mu? Tatildeyken her zamankinden erken kalktığınızı fark ettiğiniz ya da tam da “pilim bitti!” dediğinizde sevdiğiniz bir aktivite için aniden enerji dolduğunuzu hissettiniz mi?  İşte tüm bu sorulara cevap olacak bir Japon felsefesi ikigai...

“Güne mutlu ve yüksek motivasyonla başlama sebebi” olarak tanımlanabilecek ikigai için Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrı diyebiliriz. Kitap okuyuculara ikigai felsefesini A’dan Z’ye tanıtıyor ve 100 yaş üzeri insanların öğütleri ile okuyucuya uzun bir yaşamın ilk ışıklarını yakıyor.

Latinlerin carpe diem’ine karşı Japonların ichi-go ichi-e’si

Anı yakalamak konusunda carpe diem yaygın kullandığımız bir deyiş. Kitapta yer alan ve ikigainin tamamlayıcı kavramları arasında bahsedilen ichi-go ichi-e “Şu anda bir tek bu an var ve bir daha gelmeyecek” olarak çevrilmiş. Anı yaşamayı hatırlatmakla kalmayıp bu anın bir daha gelmeyeceğini de anımsattığı için carpe diem yerine ichi-go ichi-e’ye yönelebiliriz.

Japon kültürüne özel bir ilgi duymuyorsanız eğer, Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı kitabı ile tanışacağınız bir diğer Japon felsefesi wabi-sabi.

Güzelliğin kusurlu ve eksik şeylerde aranması gerektiğini ifade eden wabi-sabi, ikigai için tamamlayıcı özellik taşımakta.

Kimi zaman anlatılanlardan ziyade örnek gösterileni kabullenmemiz, anlamamız ve hayatımıza adapte etmemiz daha kolay olur. Ikigai kitabı Okinawa yerlileri ile yapılan görüşmeleri de içerdiği için okuyucuyu harekete geçirebilecek güce sahip. Kendi ikigainizi bulmanız ya da farketmeniz, sağlıklı bir yaşam için etkisi kanıtlanmış beslenme ve egzersiz önerileri ile de dolu olan Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşama Sırrı’nı okunacak kitaplar listenize mutlaka eklemelisiniz.

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2018
Etiketler:

Ikigai, Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Bunlara da Gözatın

Üç Yanlış Üç Ceset – Agatha Christie

Üç Yanlış Üç Ceset – Agatha Christie

     Bu zamana kadar okuduğum en ilgi çekici Agatha Christie kitabı Üç Yanlış Üç Ceset’ti. Okuyanlarınız bilir, Agatha’nın romanlar

Hiç ve Her Şey – Bülent Özdemir

Hiç ve Her Şey – Bülent Özdemir

Roman ve öykünün aksine şiir ne kadar öznel bir tür, sizce de öyle değil mi? Öyküden çıkartılacak sonuç ya da yazarın okuyucuya iletmek is

Sesler - Arnaldur Indridason

Sesler - Arnaldur Indridason

     Avrupa’nın en iyi polisiye yazarları listesinin 1 numarasında gösterilen Arnaldur Indridason’un kaleme aldığı Sesler bir