Edgar Allan Poe Öyküler

 Edgar Allan Poe Öyküler

     Edgar Allan Poe sadece geride bıraktığı eserlerle değil, polisiye türünün ortaya çıkışındaki katkısı sayesinde de ölümsüz olan yazarlardan. Ünü tüm dünyaya mal olmuş, ardından hala daha defalarca okunan dev bir külliyat bırakmış ve tek mesleği yazarlık olan Edgar Allan Poe’yu ilk defa okuyacaklar için muhteşem bir önerim var.

     Epsilon Yayınları’nın Dünya Edebiyatından Seçme Öyküler dizisi kapsamında hazırlanan Edgar Allan Poe – Öyküler kitabında usta yazarın 7 öyküsü yer alıyor. Kitapta yer alan öyküler; Geveze Yürek, Amontillado Fıçısı, Kara Kedi, Kızıl Ölümün Maskesi, Şişeden Çıkan Mektup, Morg Sokağı Cinayetleri ve Altın Böcek.

     Edgar Allan Poe’nun kalemiyle, Haluk Erdemol’un derlediği Öç Öyküleri Antolojisi’ni okurken tanışmıştım. Öç Öyküleri’nde Poe’nun Amontillado Fıçısı öyküsü yer alıyordu. Amontillado Fıçısı sanırım uzun yıllar hafızamda farklı bir yerde duracak. Öyküyü ikinci okuyuşumda da etkilendim ve bir kez daha yazara hayran kaldım.
     Edgar Allan Poe’nun gizli şifreleme teknikleri ile okuyucularını şaşırtmayı sevdiği bilinir. Yazar özel olarak ilgi duyduğu kriptografi tekniğini özellikle Altın Böcek isimli öyküsünde oldukça yoğun olarak kullanmış. Bu açıdan incelenince öykü okuyucu için daha bir anlamlı hale geliyor.

     En az öykülerindeki gizemler kadar gizemli bir sonla hayata 7 Ekim 1849’da veda eden Poe için , polisiye severlerin bir numaralı dedektifi Sherlock Holmes’un yazarı Sir Arthur Conan Doyle “Poe hayat nefesi verene kadar dedektiflik öyküleri neredeydi?” sorusunu sormuştur. Poe’nun sadece sayısız öykü, hikaye, deneme ve şiirin yaratıcısı olarak ve aynı zamanda bir türün temelini oluşturan kalemlerden olması ona duyulan hayranlığın bir derece daha artmasına yeterli olacaktır.

     Edgar Allan Poe Öyküler’in yazarın kalemiyle tanışmak için yeterli bir seçki olduğunu düşünüyorum. Yazarın polisiyenin ilk örneklerinden sayılan öyküleri, sınırlı sayfa sayısı içinde yaşattığı yüksek gerilim okuyucular için unutulmaz bir okuma hali sunacak ve diğer öyküleri temin edip okumak için dayanılması zor bir istek duyacaksınız.

Edgar Allan Poe okumaya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız eğer bu kitap tam size göre!

Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2019
Etiketler:

kitap mimarı, kitap yorumu, edgar allan poe, edgar allan poe öyküler, epsilon yayınları, dünya edebiyatı, polisiye, öykü

Bunlara da Gözatın

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

     Yazdığı öykülerde pek çok konuya değinse de her zaman insan olmak üzerine düşündüren bir yazar Stefan Zweig. En az yazdıkları kadar h

Üç Yanlış Üç Ceset – Agatha Christie

Üç Yanlış Üç Ceset – Agatha Christie

     Bu zamana kadar okuduğum en ilgi çekici Agatha Christie kitabı Üç Yanlış Üç Ceset’ti. Okuyanlarınız bilir, Agatha’nın romanlar

Büyük Kadınların Aşk Mektupları

Büyük Kadınların Aşk Mektupları

     Ursula Doyle tarafından derlenen ve tarihte önemli bir yer edinmiş kadınların kaleme aldığı aşk mektuplarından oluşan kitap, Ep